Članice CIVITAS sekcije kreirale video povodom Međunarodnog dana žena

Povodom Međunarodnog dana žena, članice CIVITAS sekcije Treće gimnazije odlučile su podsjetiti nas na neke od žena zaslužnih za naša prava danas.

Naše učenice: Amina Bahtanović, III-2, Ena Karić, III-2 i Veldina Hodžić, III-4, snimile su video čija je svrha predstaviti publici na koji način zapravo treba obilježavati ovaj dan te pružiti podršku ženama Bosne i Hercegovine koje nažalost iz dana u dan, u sve većem broju postaju žrtve nasilja.

Također, na činjenicu da u borbi za prava, slobodu i jednakost, ne smijemo zapostaviti svoju unikatnu žensku prirodu napominje nas naša učenica Fatima Džafić, III-5, svojom pjesmom:

8. mart

Ni jedan cvijet na kugli se ne ponovi,

A ima ih raznih neki su uveli, a neki su novi.

Neki su okićeni bodljama, a neki mrežama paukovim,

Ali voda i sunce potrebni su vrstama svim.

Svi tako različiti, a svi tako isti,

Gdje se ne razlikujemo ni ja ni ti.

Sve one se rode i uvenu, bez obzira na vrste kroja,

Na miris, na ljepotu ni od kojih su oslikanih boja.

Među njima nema pravog razloga za sukobe i rat,

Svim cvjetovima (ženama) želim sretan 8. mart!

Fatima Džafić, III-5 r.

Čestitke povodom 8. marta uputile su članice CIVITAS sekcije uz jasnu poruku da ne trebamo zapostaviti borbu za prava, slobodu i jednakost te da ne trebamo prestati govoriti o nejednakostima i nepravdi koju žene nerijetko doživljavaju u bosanskohercegovačkom društvu.

Video možete pogledati na linku:

Alma Ahmethodžić mr.