CENTAR IZVRSNOSTI I LIDERSTVA

JU Treća gimnazija i u uslovima globalne pandemije nastavlja sa inovacijama u radu i pronalazi načine da učenicima pruži što više prilika za kvalitetno obrazovanje i napredovanje. Najnoviji primjer je i pokretanje Centra izvrsnosti i liderstva Treće gimnazije, koji za cilj ima identificirati izvrsne i talentovane učenike naše škole, pratiti njihov razvoj i napredak i pružiti im priliku za dalje razvijanje i napredovanje u obrazovanju, razvoju njihovih vještina ali i njihove dalje karijere.
Stručni aktivi naše škole su tokom prvog polugodišta školske 2020/2021. godine predložili učenike za koje oni smatraju da bi trebali biti dio Centra izvrsnosti i liderstva. Nakon toga su učenici u decembru 2020. godine putem Vijeća učenika škole dobili i zvaničan poziv da se prijave na način da ispune formular uz pomoć kojeg bi odgovorili na neka pitanja o sebi i svojim dosadašnjim postignućima, kao i da predaju portfolio, koji bi bio jedna svojevrsna vizuelna prezentacija njihovog dosadašnjeg formalnog i neformalnog pobrazovanja.
Pravo na prijavu su imali svi učenici, a kriteriji prema kojima su se ocjenjivala njihova postignuća su: školski uspjeh i vladanje, zapaženi rezultati na takmičenjima iz različtih naučnih, kulturnih i sportskih oblasti, njihovo aktivno učešće u vannastavnim aktivnostima, društveno-korisnom radu, kao i njihove liderske, poduzetničke i vještine lobiranja.
Ove godine smo imali 57 prijavljenih učenika, od kojih je svaki izuzetan i sjajan u svojoj oblasti, te moramo naglasiti da smo izuzetno ponosni na sve naše učenike i njihova postignuća i tokom osnovnog i srednjeg obrazovanja. Sigurni smo da će izrasti u uspješne i poduzetne mlade ljude koji itekako imaju šta da ponude društvu.
Prema ovogodišnjim kriterijima, učenica koja je nakon dugotrajnog pregleda prijava i bodovanja kriterija dospjela na prvo mjesto u Centru izvrsnosti i liderstva je Salman Selma, učenica III2 odjeljenja (smjer informacijsko – komunikacijske tehnologije). Pod pokroviteljstvom BB banke i u sklopu njihovog projekta BBI liga pregovaranja, Selma je dobila nagradu odlaska u St.louis (Missouri, SAD) u trosedmičnu posjetu, zajedno sa pobjednicima BBI lige pregovaranja i najboljim učenicima iz još 3 srednje škole u Kantonu Sarajevo.
Drugo i treće mjesto su osvojile učenice Đapo Ajna (III3) i Kadušić Kanita (III2), za koje škola također sprema vrijedne nagrade.
Izuzetno smo ponosni na Selmu i njen uspjeh, te se nadamo da će epidemiološka situacija u svijetu dozvoliti odlazak na putovanje, na kojem smo sigurni da će Selma steći nova iskustva, poznanstva i konekcije, koje će moći kvalitetno iskoristiti u svom daljem školovanju i radu.
Mi već nestrpljivo čekamo novu školsku godinu u kojoj će Centar izvrsnosti i liderstva Treće gimnazije biti bogatiji i kroz koji će naši učenici imati nove prilike i nizati uspjehe.