Berliner Prozess goes Schule Westbalkan konferenz

U glavnom gradu Albanije, Tirani, u periodu od 09.10. do 12.10.2023.godine održana je konferencija za zemlje Zapadnog Balkana čije je tematsko težište bilo obrazovanje o medijima i medijska pedagogija. Konferencija je dio aktivnosti koje prate Berlinski proces za Zapadni Balkan i koje nastoje isti prenijeti na škole, učenike i nastavnike.

Konferenciji je prisustvovala i delegacija iz Bosne i Hercegovine, koju su činili učenici sarajevskih gimnazija, Treće gimnazije, Prve gimnazije te Gimnazije Obala. Našu školu predstavio je Emelin Macić, učenik IV-1 razreda u pratnji profesorice njemačkog jezika, Džemilamne Džananović. Uslovi za učešće na konferenciji bili su visok nivo jezičke kompetencije te aktivan i uspješan rad u DSD programu.

Učenici i nastavnici imali su priliku prisustvovati izuzetno korisnim i vrijednim sadržajima vezanim za medijsko obrazovanje, ali i sadržajima i temama DSD programa. Najvrijedniji trenutci su svakako bili upoznavanje delegacija iz drugih zemalja, intenzivna razmjena iskustava, zajednički rad na radionicama, ali i upoznavanje Tirane i prilika za druženje u veoma kvalitetno osmišljenom i pripremljenom okruženju.

Ovom prilikom se zahvaljujemo organizatorima, Centrali za školstvo u inostranstvu (ZfA), medijskom servisu Deutsche Welle, Odjeljenju za kulturu Ambasade SR Njemačke u Tirani i Fondaciji Konrad Adenauer za Albaniju na pozivu za učešće na konferenciji i pripremu radionica te domaćinu, Odjelu za njemački jezik u gimnaziji Semi Frasheri u Tirani, na njihovom angažmanu i gostoprimstvu.

Iz Tirane smo ponijeli mnogo novih kontakata i poznanstava, kao i nova iskustva i informacije o narednim koracima u realizaciji Berlinskog procesa, u kome će naša škola idalje biti značajan učesnik i to zahvaljujući aktivnom učešću i doprinosu delegacije naše zemlje u toku radionica i prezentaciji rezultata zajedničkog rada na Konferenciji. Nadamo se da ćemo u narednoj godini biti domaćin i realizator neke od planiranih aktivnosti.

Emelin Macić, IV-1 i Džemilamna Džananović, prof. njemačkog jezika