Ogledni čas “Das politische System Deutschlands”

23.2.2017. godine je u njemačkoj čitaonici Treće gimnazije održan ogledni blok čas s nastavnom temom Das politische System Deutschlands i jedinkom Der Bundestag. Čas su pripremile profesorice Džananović Džemilamna i Hadžimuratović Emira sa DSD razredima I6 i III DSD razredom. Prvom času su prisustvovale zamjenica direktorice i pedagoginja Škole. Času su prisustvovale i gospođa Susanne Mattis ispred Njemačke ambasade u Sarajevu – odjel za kulturu, obrazovanje, protokol i privredu i naša nekadašnja učenica Selma Tabak, zaposlena na Slobodnom univerzitetu u Berlinu (Freie Universität Berlin), a koja je protekle godine 6 mjeseci provela na IPS stipendiji u njemačkom Bundestagu.

Gospođa Susanne Mattis izložila kratko svoje dosadašnje iskustvo u političkom životu u Njemačkoj i u BiH, iznijela osnovne sličnosti i razlike koje je do sada uočila i odgovarala na pitanja učenika. Učenici su bili veoma aktivni i da je to vrijeme dozvoljavalo sigurno bi postavili još interesantnih pitanja. U ovoj fazi časa se vidjelo koliko su učenici ove škole educirani i kako na visokom stupnju znaju da zastupaju svoj lični stav i kritički razmišljaju, što su uveliko i ciljevi nastave u DSD programu..

Moderator drugog dijela časa je bila Selma Tabak, koja je svojom prezentacijom o zgradama, funkciji, obavezama i svakodnevnici njemačkog Bundestaga učenicima pružila mnogobrojne informacije o ovoj temi kao i o svojim iskustvima za vrijeme rada u Bundestagu i prednostima IPS-stipendije (Internacionalna parlamentarna stipendija)

Na kraju je uslijedio kviz kao rekapitulacija časa i uručenje poklona za tri prvoplasirana učenika. Nagrade je obezbijedila g.đa Mattis i ovim putem se zahvaljujemo.

Vrlo smo zadovoljne da su svi ciljevi časa, odgojni, obrazovni i funkcionalni realizirani u potpunosti, što je u konačnici prvog časa iznijela i školska pedagoginja te pohvalila učenike za jako dobro znanje jezika, za izrazito zrelo i kritičko razmišljanje, argumentovano izlaganje i zainteresiranost za ovu temu, a profesorice za odlično osmišljen i pripremljen čas i uspješno realizirane ciljeve časa.

Profesorice Džananović i Hadžimuratović