Amela Sućeska Hadžić u Trećoj gimnaziji

Članovi CIVITAS sekcije naše škole ove godine rade projekat pod nazivom “Da bi oporavak bio brži, potrebna je Banka koštane srži”, kojim žele pomoći svim oboljelima kojima je potrebna transplantacija koštane srži. Tim povodom u subotu, 9. marta 2019, naši učenici zajedno sa profesoricom Ismetom Trepalovac su ugostili Amelu Sućesku Hadžić, direktoricu projekta “Banka koštane srži”.

Amela Sućeska Hadžić već se godinama bori da realizira projekat za Banku koštane srži u Bosni i Hercegovini i saznavši da se naši učenici interesiraju za istu problematiku osjećala se izuzetno ponosnom i počašćenom. Sućeska je i pobliže nam objasnila problem sa kojima se veliki broj ljudi susreće u našoj domovini. Leukemija je u velikom procentu izlječiva bolest ako se na vrijeme dijagnosticira i počne sa adekvatnom terapijom. Cijena transplantacije u svijetu za naše građane je oko 300.000,00 € bez postoperativnog perioda, a sa Bankom koštane srži BH, ista ta transplantacija bi koštala oko 50.000,00 KM. Činjenica je da u Tuzli i u Sarajevu postoje transplantacioni centri, ali, kako i sama Amela Sućeska Hadžić kaže, uvijek postoji ono ali.

Da bi BH Banka koštane srži ušla u sastav evropskih i svjetskih asocijacija banaka potrebno je da imamo 1500 tipiziranih uzoraka krvi. Svijetu nije interesantno naših 1550 uzoraka, ali nama je u interesu 40 miliona potencijalnih donora koji bi bili na raspolaganju našim pacijentima.

Amela Sućeska Hadžić je na kraju još jednom izrazila sreću i ponos što se mladi ljudi interesiraju za ovaj projekat, te se zahvalila na divnom društvu i kreativnom radu i poručila da je spremna pomoći da zajedno pokrenemo neke humane i lijepe priče.

Meliha Kasapović, III5