Thomas E. Mesa ispraćen specijalnim priznanjem za lični i profesionalni doprinos razvoju građanskog obrazovanja u BIH

Obrazovni centar za demokratiju i ljudska prava CIVITAS odao je priznanje v.d. zamjeniku šefa misije Američke ambasade u Sarajevu, Thomas E. Mesi za njegov lični i profesionalni doprinos razvoju programa građanskog obrazovanja u našoj državi. Gdin Mesa priznanje je primio na posljednjem susretu sa CIVITAS učenicima i nastavnicima koji je organiziran povodom „Projekt građanin/Ja građanin“ Finalne smotre i Ljetne škole demokratije 2014. Domaćin programa bila je Treća gimnazija Sarajevo, ovogodišnji pobjednik „Projekt građanin/Ja građanin“ takmičenja u Kantonu Sarajevo.

U obraćanju prisutnima Thomas E Mesa podsjetio nas je na Ben Franklina, američkog naučnika i tvorca savremene historije nezavisnosti i demokratije SAD-a koji je jednom prilikom, obraćajući se slučajnoj prolaznici na ulici koja ga je upitala da li će novi politički sistem SAD-a biti monarhija ili republika odgovorio „Biće republika, ali dok god se vi, građani trudite da je održite“. Mesa je naglasio da je Ambasada SAD-a u potpunosti posvećena razvoju CIVITAS programa u našoj zemlji, te se prisjetio kako je jedan od njihovih prvih diplomatskih zadataka i obraćanja po dolasku u BIH bio upravo na CIVITAS obuci za nastavnike. “Budućnost Bosne i  Hercegovine ovisi o vašoj spremnosti da postignete dogovor oko zajedničkih vrijednosti i ciljeva” – istakao je Mesa.

Podsjećajući na značaj građanskog obrazovanja u očivanju i jačanju demokratičnosti BIH društva, program manager CIVITAS-a Ivana Kešić naglasila je da praktični dio nastave građanskog obrazovanja, koji svake godine u našoj zemlji prolazi oko 35 000 učenika, a predaje više od 300 nastavnika omogućava praktičnu primjenu stečenih znanja, razvoj kognitivnih i participativnih građanskih vještina, te kod učenika razvija sklonosti, stavove, vrline i posvećenosti aktivnog i odgovornog građanina.

Nakon pozdravnih govora, izvršna direktorica CIVITAS-a, Sandra Sladaković dodjelila je gdin-u Mesi plaketu priznanja za lični i profesionalni doprinos institucionalizaciji i osiguranju kvalitete programa građanskog obrazovanja.

Ova posjeta gdin-a Mese Trećoj gimnaziji u Sarajevu posljednji je susret sa CIVITAS učenicima i nastavnicima. Gdin Mesa tri je godine u BIH obnašao dužnosti šefa Ureda za odnose s javnošću Američke ambasade u Sarajevu, a u 2014. godini izabran je za vršioca dužnosti zamjenika šefa Misije Ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini. U svojoj posljednjoj zvaničnoj posjeti sarajevskim školarcima, uručio je specijalne priznanja izvanrednosti članovima pobjedničkih timova „Projekt građanin/Ja građanin“ takmičenja u Kantonu Sarajevo – učenicima i nastavnicima Osnovne škole Safvet-beg Bašagić i Treće gimnazije i zahvalnice volonterima/domaćinima ovo godišnje Finalne smotre i Ljetne škole demokratije, učenicima Prve i Treće gimnazije.

Profesorica Senada Salihović, zamjenica direktora Treće gimnazije istakla je da je 1996. godine ovu školu posjetio i tadašnji predsjednika SAD-a nje.e. William Jefferson “Bill” Clinton tokom svoje zvanične posjete našoj zemlji i u ime američkog naroda školi uručio donaciju za obnovu ratom gotovo u potpunosti devastiranog školskog objekta. Salihović je naglasila da veza i prijateljstvo ove škole sa američkim narodom ima svoju simboliku i u činjenici da se škola nalazi na šetalištu koje je naziv dobilo po jednom drugom američkom predsjedniku, nj.e. Thomas Woodrow Wilson  koji stotinjak godina prije svoga nasljednika šetao tom ulicom.

(Tekst i slike preuzeti sa službene Facebook stranice Civitas Bosne i Hercegovine)