DAN D: Izvještaj sa okruglog stola

Okrugli sto na temu “Zastarjelost nastavnih planova i programa, sredstava i učila” održan je 10.4.2014. godine u biblioteci škole. Sastanku su prisustvovali profesori, predsjednici stručnih aktiva, predstavnici učenika (koordinatori i zamjenici za sve razrede), a sastanak je vodila prof. Marica Jelin. Okrugli sto, poznatiji kao “Dan D”, organiziran je pod vodstvom MREVUK-a.

Uprava škole podržala ovaj projekat na Sjednici nastavničkog vijeća imenovala profesore koji će prisustvovati okruglom stolu.

Cilj sastanka je bio analiza postojećeg stanja i davanje preporuka za neophodna osavremenjavanja nastavnih planova i programa, sredstava i  učila.

Sastanak je održan 10.4. u 13:15 h, a sastanak je vodila prof. Marica Jelin.

U uvodnom dijelu sastanka voditeljica je dala osvrt na trenutno stanje sljedećih segmenata:
1.    aktuelni nastavni planovi i programi
2.    promjene nastavnih planova i programa
3.    učila i oprema
4.    usklađenost udžbenika sa nastavnim planovima i programima
5.    obimnost programa i horizontalna/vertikalna korelacija sa drugim programima
6.    nastavno-naučna putovanja  učenika i  profesora
7.    edukacija profesora
8.    podržavanje zdravog života kroz zdravu užinu za učenika

Nakon diskusija većeg broja prisutnih iskristalisali su se sljedeći zaključci:

1.    Aktuelni nastavni plan i program je odobren 2003. godine i od tada se nije znatno promijenio. Nameće se potreba usklađivanja nastavnog plana i programa na nivou države  a isti sa evropskim programima, kao i praktikovanje redovne petogodišnje revizije od strane nadležnih institucija.
2.    Iz postojećeg  NPiP je prije 10 godina izbačen predmet Kulture religije, bez osvrta na istinske potrebe tog  predmeta u redovnoj nastavi.  Trenutno se prepoznaje kao potreba da se u ovakvoj višenacionalnoj BiH predmet Kulture religija vrati u obavezno redovno izučavanje u 4. razredu,  a ne na nivou izbornog  predmeta.
3.    Kako već 10 godina nema planskih sredstava za namjenu učila i opreme, a u posljednje tri godine nisu uopće planirana ova sredstva u budžetu, smatra se nužnim stvaranje sistemskog plana u finansiranju obrazovnih institucija za nabavku osnovnih potrebština.
4.    Primjetno je da neke usvojene programe ne prate u potpunosti odobreni udžbenici, pa su učenici opterećeni nabavkom više udžbenika za jedan nastavni predmet. Stoga je neophodno uskladiti planirane programe i udžbenike, u suprotnom svaki se dodatni udžbenik treba smatrati proširenom literaturom i kao takvom neobaveznom.
5.    Primjetan je problem obimnosti programa što otežava nastavni process profesoru, a usvajanje znanja učeniku. Predlaže se reduciranje nekih nastavnih jedinki unutar  istog programa u  korist kvalitetnijeg usvajanja znanja kroz angažman na projektnim zadacima, stručnim posjetama i istraživačkom  radu učenika i profesora. Tako bi nastava za učenike postala zanimljivija i sa teorijskog pristupa prešla na praktično korištenje, što bi značilo veću iskoristivost znanja u stvarnom životu.
6.    Nameće se potreba za planskim, edukativnim posjetama učenika i profesora drugim školama u široj regiji, kako bi razmijenili informacije i prihvatili dobra iskustva i postali dio savremenog evropskog obrazovno-odgojnog sistema. Usvajanje ovakvog  plana da prati odgovarajuća finansijska potpora.
7.    Osavremenjavanje nastave neminovno treba da slijedi i usavršavanje nastavnika i profesora kako bi adekvatno odgovorili savremenim potrebama u obrazovanju. PP zavod bi, u tom pravcu, mogao osavremeniti seminare, ponuditi više oglednih predavanja, i organizovati razmjenu  dobrih i kvalitetnih  iskustava. To bi rezultiralo efikasnijem i interesantnijem nastavnom  procesu.
8.    Da briga ne bi bila samo o obrazovanju, nego da se mladim ljudima omogući živjeti zdravo u prostorima škole, potrebno je uvesti zdravu prehranu (užinu) koja odgovara nutritivnim i uzraslim potrebama. Istu ponuditi po simboličkim cijenama u prostoru koji odgovara sanitetskim standardima, te tako razvijati svijest o zdravom životu koji će slijediti dalje u životu.

Sastanak završen u 14:45 h.

Napomena:
O donesenim zaključcima će biti upoznati:
–    svi profesori škole putem javnog oglašavanja i na sljedećoj sjednici Nastavničkog vijeća
–    Vijeće učenika škole
–    MREVUK