Profesionalna orijentacija

Prema godišnjem programu rada naše škole, i ove godine je pedagoško – psihološka služba provela program profesionalne orijentacije među našim maturantima.

Pedagoginja i psihologinja škole su u dva navrata posjetile Odjeljenske zajednice četvrtih razreda sa ciljem upoznavanja maturanata sa konceptom karijerne orijentacije, cjeloživotnog učenja, aktuelnom situacijom na tržištu rada, deficitarnim i suficitarnim zanimanjima, te širokim izborom fakulteta i usmjerenja koji je pred njima.

Maturantima su predstavljeni podaci o broju zaposlenih na tržištu rada iz evidencije Zavoda za statistiku FBiH, proces apliciranja za fakultete, različite poslove, volonterski rad, kao i njihova prava i obaveze nakon završetka srednje škole. Učenicima je također ponuđen jedan od testova profesionalne orijentacije, s ciljem utvrđivanja njihovih afiniteta u odnosu na određenu grupu zanimanja. Učenici su dobili uvid u to koja im vrsta zanimanja najviše odgovara u odnosu na njihove sposobnosti i osobine ličnosti.

U drugom dijelu programa profesionalne orijentacije, sa maturantima se razgovaralo o procesu konačnog donošenja odluke o izboru fakulteta, kako izbjeći najčešće greške koje pravimo prilikom izbora zanimanja i kako u konačnici donijeti odluku sa kojom ćemo biti zadovoljni. Sprovedena je i anketa među maturantima s ciljem dobivanja uvida u njihovu zainteresovanost za određene fakultete.

Program profesionalne orijentacije traje kontinuirano tokom drugog polugodišta kroz razne posjete i prezentacije pojedinih fakulteta, organizovane posjete danima otvorenih vrata pojedinih fakulteta, i kontinuirano informisanje maturanata o aktuelnim dešavanjima na tržištu rada.

WP_20170227_15_12_48_Pro