UČENICI TREĆE GIMNAZIJE SARAJEVO RAZBIJAJU PREDRASUDE

Učenici I5 i I6  razreda Treće gimnazije, u pratnji supervizora profesorice Ismete Trepalovac, posjetili su u četvrtak, 29. novembra, Servis centar podrške porodicama djece i osoba s poteškoćama u razvoju „Dajte nam šansu“.

Ljubazno osoblje priredilo im je srdačnu dobrodošlicu, a prisutni su ih radosno pozdravili aplauzom. Nakon kratkog upoznavanja druženje je nastavljeno u ugodnoj amosferi.

Učenici Treće gimnazije čitali su priče korisnicima ovog centra, crtali su s njima i pravili ukrase za bazar, te pomagali u izradi zadaće iz engleskog jezika. Druženje je završeno uz karaoke. Naši učenici skupa su plesali i pjevali sa ovim borcima koji su puni ljubavi i za svakoga imaju spreman osmijeh i zagrljaj.

Svojom humanom misijom naši učenici razbijaju predrasude i stereotipe o djeci i osobama sa poteškoćama u razvoju te razvijaju empatiju i pozitivne stavove prema drugom i drugačijem, prihvatajući nečije poteškoće kao pozitivne karakteristike.

Na prijedlog Iman Rebić, učenice I5 odjeljenja, posjeta je realizirana u okviru društveno korisnog učenja. Ovaj centar u ulici Obala u Starom Gradu naši učenici posjetit će opet.

Udruženje „Dajte nam šansu“ osnovano je 2011. godine kao NVO koja se bavi porodicom djece i osoba sa poteškoćama  u razvoju. Osnovana su i dva servis centra za podršku porodicama djece s poteškoćama u razvoju u BiH zasnovani na principu „Respite care“ centara u razvijenim zemljama.

Ismeta Trepalovac, prof.