Učenici naše škole obilježavaju godinu Evropskog kulturnog nasljeđa

[vc_row][vc_column font_color=”#000000″][vc_column_text]Članovi CIVITAS sekcije Treće gimnazije Sarajevo, s profesoricom Ismetom Trepalovac, učestvuju u projektu “Kulturno nasljeđe, mladi i inovacije: Istaknuti značaj kulturne baštine Bosne i Hercegovine kroz umjetnički izraz”. Ovim projektom. Francuski institut i Goethe-Institut BiH obilježavaju godinu Evropskog kulturnog nasljeđa.

U sklopu projekta organizirali su dvodnevnu radionicu i pozvali učenike i nastavnike da odaberu historijsko umjetničko djelo koje se nalazi u njihovom neposrednom okruženju i zajedno razviju strategiju kako bi taj zaboravljeni ili čak nepoznat spomenik predstavili javnosti i dali na njegovom značaju.

Ekipa Treće gimnazije  odabrala je  historijsko umjetničko djelo zvekir (kucalo).Odabrali su idejno rješenje i razradili umjetnički projekt u cilju „oživljavanja“ ovog predmeta. Dizajnirali su i napravili repliku zvekira. Mak Hasanović je nacrtao ovaj predmet, a Ervin golubović je uradio video u kojem je prikazan postupak izrade zvekira.

Tako je naša škola  ušla u uži izbr i našla se među dvadeset škola koje su predstavile svoje radove 28. 5. 2018. godine u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine.

Rad članova Civitas sekcije naše škole bit će dio zajedničke izložbe koja će biti održana u septembru 2018. godine u Sarajevu, a potom i drugim bh. gradovima.

Danas je prilično teško pronaći stare, izvorne zvekire, stoga naša ekipa želi potaknuti izradu replika starih kucala i pričati priču o ovom simbolu Sarajeva. Namjeravaju u dom Ssarajlija unijeti dašak starih vremena i vrijedne obrtničke  tradicije, te ulazna vrata učiniti dopadljivijim.

To će raditi na radionicama i prezentacijama u srednjim školama, na kojima će predstaviti ovaj objekt. Također, uradit će i maketu zvekira, te zvekir kao suvenir, nakit, privjesak za relefon

Organizirat će i umjetničke radionice na kojima će učenici izrađivati zvekire, koje će predstaviti jsvnosti na izložbama u školama i centrima za kulturu i na brojnim manifestacijama u školama i Kantonu Sarajevo.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://youtu.be/Gb-eDb0fCT4″ align=”center”][/vc_column][/vc_row]