TREĆA GIMNAZIJA PRVA NA GIMNAZIJADI 2017!

Još jedno važno sportsko takmičenje je iza nas. Naravno, riječ je o 19. sarajevskoj Gimnazijadi koja je u svoj zagrljaj okupila oko 400 učenika koji vole sport iz Prve gimnazije, Prve bošnjačke gimnazije, Druge gimnazije, Četvrte gimnazije, Pete gimnazije, Dobrinjske gimnazije, Gimnazije “Obala”, Katoličkog školskog centra “Sv. Josip”, te naše Treće gimnazije. U srijedu 25.10.2017. godine, takmičenje je svečano otvoreno na terenu “Metalac” uz prigodan program i defile svih učesnika, izvođenje plesnih tačaka i muzičkih numera, te podizanje olimpijske i zastave Bosne i Hercegovine. Ove godine, ugledno sportsko takmičenje se održalo između 24. 10. i 27. 10. 2017. godine, a ekipe su se takmičile u odbojci, košarci i stonom tenisu, u muškoj i ženskoj konkurenciji. Odbojkaški susreti su igrani u Drugoj gimnaziji, košarkaški u Prvoj bošnjačkoj i Petoj gimnaziji, dok su susreti u stonom tenisu priređeni u Prvoj gimnaziji.

Ovogodišnji takmičarski program otvoren je već 24.10. kada su odigrane utakmice prvog kola odbojke u ženskoj konkurenciji. Već na samom početku naše izvrsne djevojke su zabilježile prvu pobjedu nad ekipom iz Četvrte gimnazije uvjerljivim rezultatom 25:8 u prvom i 25:12 u drugom setu, što im je omogućilo plasman u dalji tok takmičenja.

Drugog dana Gimnazijade, 25.10. odigrane su utakmice prvog kola muške odbojke. Ekipa Treće gimnazije u sastavu Riad Omerović, Harun Zubčević, Nadir Šehić, Muamer Terzo, Mirza Šabotić, Mirza Šoše, Anur Hadžimuratović i Malik Kahvedžić, odigrala je veoma kvalitetnu prvu utakmicu, te protiv favoriziranih prošlogodišnjih prvaka iz Prve bošnjačke gimnazije, uspjela izboriti pobjedu nakon značajnog preokreta u prvom setu, koji je u korist Treće završen rezultatom 25:22. Ohrabreni dobrom igrom, poene su nastavili nizati i u drugom setu, što im je u konačnici omogućilo pobjedu kako u drugom setu od 25:23, tako i u konačnom rezultatu od 2:0, čime su osigurali mjesto u razigravanjima za neko od prva tri mjesta.

Kada je riječ o košarci, ovogodišnji takmičarski dio Gimnazijade, otvorile su muške ekipe Treće i Druge gimnazije. Našu ekipu su predstavljali Terzo, Bektaš, Bajramović, Kulaglić, Salić, Šehović, Bajrović, Osmanspahić, Bavčić, Fazlić i Đip. Pobjedu je odnijela ekipa Treće gimnazije sa 7 koševa razlike. Momci su uistinu igrali odlično, a posebno su se istakli Kerim Bavčić i Ervin Kulaglić  na čelu sa kapitenom ekipe Muamerom Terzom. Odgovoran za ovaj uspjeh je svakako profesor Adem Bajrić, koji je vrijedno pripremao ekipu. Ipak, za žensku košarkašku ekipu naše škole, nažalost, ovaj dan nije bio sretan. Naše košarkašice su izgubile utakmicu protiv ekipe iz Prve gimnazije i time napustile ovo takmičenje. Za vrijeme utakmice naše igračice u dresovima Andrić, Dedović, Pirija, Voloder, Šamuk, Hasković, Rastoder, Đulančić, Hodžić, Ćamo i Huko, postigle su 12 koševa i pokazale svoju borbenost na terenu. Košarkašice je predvodila Ema Andrić kao kapiten ekipe, a kao odlične igračice pokazale su se Sara Dedović i Amina Huko.

Takmičenje u stonom tenisu je počelo igrom Emira Berilo, predstavnikom muške ekipe Treće gimnazije u ovoj disciplini, protiv igrača KŠC-a. Uprkos naporima Emira da nadjača suprotnu stranu, pobjedu je ipak slavio njegov protivnik. Ahmed Čakar se nešto bolje plasirao, odnoseći pobjedu u prvom setu, no daljom, dosta oštrijom igrom, ipak se pokazalo da to nije bilo dovoljno za dalji prolaz, te su pobjedu nerado predali rezultatom 3:1 i tako završili svoj nastup na ovogodišnjoj Gimnazijadi

Četvrtak, 26.10, bio je rezervisan za finalne utakmice muške odbojke. Ekipa naše škole je u prvom susretu odmjerila snage sa ekipom iz Druge gimnazije. Uprkos kvalitetu obje ekipe i velikoj požrtvovanosti, ekipa Druge gimnazije je slavila rezultatom 25:22, praćena ovacijama domaćih navijača. Ipak, naši odbojkaši su u još jačem tempu započeli jednako napet drugi set koji im je njihovom pobjedom od 25:19, omogućio odigravanje trećeg seta. Već uigrani i potpuno skoncentrisani na vrlo važan trijumf, mnogo lakše, no u prethodna dva seta, su došli do značajne pobjede od 15:7. Ipak, vremena za odmor nije bilo.  Odmah se trebalo vratiti na teren i suprotstaviti ekipi iz Prve gimnazije. Naši neumorni odbojkaši krvnički su se borili za svaki dio terena, ostavljajući protivniku vrlo malo prostora da osvaja poene. Bez ijednog poraza u utakmicama cjelokupnog toka takmičenja, i njihova posljednja, odlučujuća utakmica na ovogodišnjoj Gimnazijadi završena je rezultatom 2:0 u setovima ( 25:22, 25:21) što je odbojkaškoj ekipi Treće gimnazije, kao i njihovoj profesorici sporta Suadi Krezić koja ih je vrijedno pripremala, donijelo potpuno zasluženo zlatno prvo mjesto.

Na teren Pete gimnazije, izašla je ovog dana i muška košarkaška ekipa Treće gimnazije ponovo u pratnji profesora Adema Bajrića. Naši vrijedni momci su ostvarili pobjedu nad ekipom Prve bošnjačke gimnazije sa 20 koševa razlike i time se plasirali u polufinale. Ovaj put kao najučinkovitiji igrači pokazali su se Kerim Salić, Kerim Bavčić, Faris Bektaš i Faris Đip.

Djevojke stonoteniserke, nositeljice zlatnog pehara u stolnom tenisu ovogodišnje Gimnazijade, su Ilma Erović, učenica prvog razreda Treće gimnazije i Alemka Hasečić, učenica trećeg razreda. Prvi meč je bio gusta borba između dva mnogo jaka igrača, naše Ilme na jednoj strani i njenog protivnika Elde, na drugoj. Tenzije su bile pri vrhuncu, kada je suprotna strana ipak izvojevala par bodova i tijesno završila ovaj trijumf.  Odličnom igrom, Alemka je odnijela čvrstu pobjedu sa čak 3:0 razlike ( u setovima 11:6, 11:5, 11:3 ). No, bez sekunde predaha, čekao je mnogo veći izazov, što se oslikalo napetom, no i natprosječno dugom borbom sa protivnicom, kao opasnom konkurencijom. Nakon petog seta, loptica je Alemki tijesno umakla. U vatrenom dublu, Alemka i Ilma osiguravaju sebi daljnji put ka zlatu. Gimnazija Obala, našim djevojkama nije zadala mnogo briga, te su sva tri meča slavile pobjedom 3:0. Ponosno su porazile i Drugu gimnaziju rezultatom 3:1, od kojih je Alemka protivnika nadjačala 2 puta, a Ilma jednom.

Posljednji dan ovogodišnje Gimnazijade trebao je podijeliti prva tri mjesta između Treće, Pete i Dobrinjske gimnazije. Prvu utakmicu naše su odbojkašice odigrale protiv ekipe iz Dobrinjske gimnazije, te nakon prvog izgubljenog seta od 22:25, uspjele ponovo skupiti snagu i motivaciju, te pobijediti u drugom setu rezultatom 25:19. U trećem setu koji se orio pod uzvicima pune dvorane Druge gimnazije, naše odbojkašice su osvojile i ovaj odlučujući set uvjerljivim rezultatom 15:6. Utakmica koja je trebala odlučiti prvo mjesto na tronu, odigrana je između naše ekipe u sastavu Nejra Gojak, Naida Šuta, Nejra Hanić, Anesa Terović, Lejla nuhić, Zerina Čengić, Nejra Fejzić, Minela Majstorić, Aida Lizde, Amna Mešanović, Alema Husilović i Dalila Salčin, na čelu sa profesoricom Sporta Zinaidom Fejzić i ekipe Pete gimnazije. Kao kruna ovogodišnjeg uspjeha u odbojci na Gimnazijadi, naše su talentovane odbojkašice pobijedile oba seta značajnim rezultatom od 2:0 i to 25:16 i 25:13 po setovima, te sebi osigurale visoko prvo mjesto u ženskoj odbojkaškoj konkurenciji.

Naši košarkaši su odlučujući dan Gimnazijade započeli utakmicom protiv ekipe Četvrte gimnazije. Utakmica je do zadnjeg momenta bila neizvjesna i uzbudljiva. Pokazavši svoju borbenost i svoje košarkaške sposobnosti ostvarili su pobjedu sa dva koša razlike. Nakon nešto manje od dva sata pauze našu ekipu je čekala finalna utakmica protiv ekipe Pete gimnazije. Utakmica je završena porazom za naš ekipu i plasmanom na visoko drugo mjesto ovogodišnjeg takmičenja. Momcima i profesoru Bajriću se zahvaljujemo na uloženom trudu i radu, izvrsnim utakmicama i čestitamo na postignutom uspjehu. Sve čestitke idu i za fer i korektnu igru.

U ukupnom plasmanu, zahvaljujući nevjerovatnim rezulatima, trudu i zalaganju, kako naših ekipa, tako i njihovih profesora, sa ukupno tri zlatna ( muška i ženska odbojka, ženski stoni tenis) i jednim srebrnim peharom ( muška košarka), Treća gimnazija je zauzela najviše, zlatno prvo mjesto na 19. sarajevskoj Gimnazijadi!

Uz prigodan program i dodjelu pehara, 27.10.2017. zatvoreno je ovogodišnje najpopularnije gimnazijsko takmičenje, koje je organizovala Prva gimnazija Sarajevo na igralištu “Metalac” gdje su učenici sarajevskih gimnazija još jednom dokazali da je sport njihova ogromna ljubav. U euforičnoj završnici, kada je podignut pobjednički pehar sa imenom Treće gimnazije na njemu, sarajevskim “Metalcem” nije se moglo čuti ništa osim ovacija, aplauza, slavljenja i urlika: “Bit’ će Treća opet šampion!” Od sveg srca čestitatmo, prije svega našim učenicima bez kojih jedan ovakav historijski uspjeh ne bi bio moguć, zatim profesorima Sporta Suadi Krezić, Zinaidi Fejzić i Ademu Bajriću koji su naše ekipe neumorno pripremali za najbolje rezultate, te svima onima koji su podržali Treću gimnaziju na putu do vrha. Hvala, šampioni!