Treća gimnazija – predstavnik Bosne i Hercegovine na Balkanskom omladinskom festivalu

Treća gimnazija je po prvi put predstavljala Bosnu i Hercegovinu  na Balkanskom omladinskom festivalu koji  se održava povodom stogodišnjice obilježavanja 19. maja-Dana sjećanja na Atatürka, Dana mladosti i sporta. Program je upriličen u Edirne-u, Republika Turska, u organizaciji grada Edirne, Generalne direkcije za omladinu i sport grada Edirne, Centra za omladinu grada Edirne i srednjih škola. Petnaest učenika  naše škole u pratnji profesorice Muzičke kulture Aide Kamenica i zamjenice direktorice Amre Čolić predstavljali su Bosnu i Hercegovinu.Osim naše države na festivalu su bili prestavnici: Srbije, Bugarske,Moldavije i Republike Sjeverna Makedonija.

Tog  četvrtka naši učenici su se spremali na dugo iščekivani put za Tursku. Krenuli smo na putovanje 16. maja u 20 sati. Bilo nam je malo tijesno,ali to nije moglo da pokvari naše uzbuđenje. Nakon 17 sati putovanja, napokon smo stigli u dom gdje nas je dočekala naša draga Emine,koja je bila naš vodič kroz Edirne. Nastup je održan u nedjelju na kojem smo briljirali. Dobili smo ogromni aplauz za izvedbu plesa linđo,a potom za izvedbu sevdalinke Farisa Kasapovića,kojeg su ostali članovi podržavali igrom. Izuzetno zanimljiva tačka publici bila je drama “Hasanaginica”,koju su oduševljeno pratili. Naša predivna Nejra Buljina nas je ostavila bez teksta izvedbom sevdalinke uz pratnju Farisa na harmonici. Završna tačka bio je folklor kojeg smo spremali dugo vremena, a sav trud se isplatio jer smo osvjetlali obraz kako Trećoj gimnaziji tako i Bosni i Hercegovini. Posljednju noć smo proveli zajedno uz muziku i smijeh. Kada je došlo vrijeme da se vratimo, htjeli smo sve ponoviti jer smo se svi sprijateljili i funkcionisali kao jedna osoba. Mislili smo da se nećemo uspjeti družiti,no ovo putovanje je bilo posebno i uvijek bismo ga ponovili. U povratku smo svratili u Sofiju,gdje smo proveli dva sata. Hvala našoj profesorici i zamjenici direktorice što su bile tu za nas i nadamo se da je i njima bilo lijepo.

Posebna zahvalnost ide prijateljima Treće gimnazije UTIKUS “Bašlija” i kud”Lola”, koji su nam ustupili svoje nošnje , te  gospodinu Suadu Zuki i gospodinu Hasanu Guši koji su obezbijedili majice, zastavice i  reklamni materijal za učesnike.

Amra Koldžić II4

Lejla Kovač II6