Treća gimanzija na press-konferenciji i dodjeli zahvalnica Fondacije lokalne demokratije

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da smo dana 29.5.2018. godine prisustvovali na press-konferenciji Fondacije lokalne demoratije povodom obnove i revitalizacije Sigurne kuće u Sarajevu koju koriste žene i djeca – žrtve nasilja u porodici.

Sigurna kuća je dobila novi i funkcionalniji izgled zahvaljujući društvno-odogovornom projektu iza kojeg stoje svjetski poznati DJ Solomun i organizacija Klabika i brojne druge organizacije, ustanove i pojedinci, svi prijatelji, Sigurne kuće. Drago nam je što je naša škola u grupi tih prijatelja i da podržavamo rad njihov rad.

Podsjećanja radi, informišemo vas o našem doprinosu Sigurnoj kući, zbog čega su nam uručili zahvalinicu na press-konferenciji kojoj su prisustvovale socijalna radnica, Amela Muftić Arapović i pedagoginja, Hasija Dedović.

Prošle godine u uoči 8. marta – Međunarodnog dana žena, upriličili smo posjetu  „Sigurnoj kući“ – Skloniše za žene i djecu žrtve nasilja u porodici i dodijeli poklone za korisnice iste. Uz ručno rađene i originalne proizvode učenica, korisnicima smo kupili i poklon pakete za ličnu higijenu od sredstava koje smo predvidjeli projektom. Posjetu Sigurnoj kući su obavile pedagoginja i socijalna radnica dana  07. 3. 2017. godne i u prijatnoj atmosferi  obavili razgovor s koordinatoricom kuće i psihologinjom. Prenijeli smo pozdrave i suosjećanje učenika Treće gimnazije i uručili pripremljene poklone. Na ovaj način obilježili smo 8. mart – Međunarodni dan žena, u namjeri da utičemo na svijest mladića i djevojka naše škole da nasilju kažu ne, da grade kvalitetne partnereske odnose s međusobnim poštovanjem i nikada ne dođu u poziciju žrtve na bilo koji način.

Namjera nam je i u buduće provoditi različite projekte s učenicima na prevenciji nasilja svake vrste, nastaviti pratiti i podržavati rad organizacija koje se bave zaštitom žrtva nasilja, te  podsticati naše učenike na društveno-korisno učenje i rad.