Specijalna projekcija norveškog dokumentarnog filma „Bravehearts“

Norveška ambasada u Sarajevu pozvala je direktoricu Treće gimnazije Senadu Salihović, pedagoginju Hasiju Dedović i profesoricu Ljiljanu Nikolić – Kovačević na specijalnu projekciju norveškog dokumentarnog filma „Bravehearts“ u režiji Kari Anne Moe 29. novembra 2017. u Kinu Meeting Point u Sarajevu.

Film prikazuje četiri politički angažovane mlade osobe od ljeta 2009. do jeseni 2011. godine. Pripremaju se za izbornu kampanju u svojim školama/okruzima, ali tragedija 22. jula 2011. godine promijenila je tok kampanje, kao i njihove živote zauvijek.

Neke od tema koje se obrađuju i potiču u ovom filmu su: mladi u Norveškoj; izbori koji se u Norveškoj organizuju u srednjim školama i značaj njihovih rezultata na rezultate općih izbora samo nedjelju dana kasnije; angažman mladih u političkom životu njihove zemlje; odnos iskusnih i visoko pozicioniranih političara prema mladima koji su članovi istih stranaka; kako stajati zajedno u teška vremena; kako učiti demokratiju od malih nogu; podrška i ohrabrenje vršnjaka pri prvom javnom nastupu i mnoge druge.
Nakon projekcije, uslijedio je razgovor koji je vodio Aleksandar Trifunović, glavni i odgovorni urednik magazina Бука.

Na projekciji filma Treću gimnaziju predstavljali su i pedagogica Gimnazije Hasija Dedović i naši učenici/ce: Besmela Al-Momani i Maida Dedić (IV-2), Ajša Hadžić i Namik Bublin (IV-3) i Lejla Bajić (IV-7).