SCHÜLER MACHEN FERNSEHEN

Dana 21. 05.  učenici Treće gimnazije su sa učenicima Prve gimnazije učestvovali u takmičenju pod nazivom “Schüler machen Fernsehen”, koje već drugu godinu zaredom organizuje naša škola u saradnji sa Austrijskim institutom.  Zadatak učenika je bio  snimiti trominutni video na  temu “Deutsch ist vielfälltig” ( Njemački je raznolik) sa akcentom na razlike između standardnog njemačkog i austrijskog njemačkog.

Glavni sponzor ovog projekta bio je Austrijski institut Sarajevo, gdje je takmičenje i održano. Uz prigodan program, malo zabave i druženja došli smo i do krajnjih rezultata – treće mjesto pripalo je Trećoj gimnaziji, filmu “Razmjena”, učenika  trećih razreda Andreja Markovića, Azhara Hajdarevića, Nedima Numanovića, Rijada Čekića i Enesa Ušte. Drugo mjesto zauzeli su učenici  četvrtog razreda Prve gimnazije: Nejra Višnjić, Naida Kreštalica, Arman Hrelja, Haruna Bandić i Vanja Vasiljević  sa filmom “Raznolikost”. Prvo mjesto je pripalo ponovo našoj školi, tačnije filmu ” U restoranu ” na kojem su radile učenice III4 i III6 razreda: Adna Salković, Zerina Osmić, Dženita Džafić, Amina Mahmutagić i Melika Đulančić. Pobjednici su dobili prigodne nagrade i učešće u kreativnim radionicama  na temu film i gluma Austrijskog instituta. Za pobjednike kao i sve ostale učesnike Prva i Treća gimnazija su obezbijedile dodatne nagrade.

Ovim putem se još jednom zahvaljujemo direktorici Austrijskog instituta Bećarević Maidi na gostoprimstvu, prof. Omeragić Saneli i Beća Aidi koje su vodile ovaj projekat ispred Prve gimnazije, i za kraj, prof. Brkić-Delalić Šejli, koja je bila mentor Treće gimnazije kao i voditelj  čitavog ovog projekta.

Adna Salković, III4