SARAJEVSKA ŠKOLA ALPINIZMA PONOVO SA NAJMLAĐIM GIMNAZIJALCIMA

I ova je generacija odjeljenja prvih razreda u okviru društveno korisnog učenja prisustvovala upoznavanju sa teoretskim osnovama alpinizma u saradnji sa instruktorima Sarajevske Škole Alpinizma. Prezentacija je trajala 2 školska časa, a nakon ovoga uslijedit će i praktična obuka bouldering-a na vještačkoj stijeni u školskoj sportskoj sali.

Bouldering je penjanje na vještačkim stijenama do visine 5 m i predstavlja odličnu pripremu u tehničkom i kondicionom smislu za alpinizam.

Alpinizam je penjanje po neoznačenim i neosiguranim stijenama (ljeti i zimi), poznatim i nepoznatim putanjama – alpinističkim usponima (smjerovima), pri čemu se za osiguravanje i napredovanje upotrebljava alpinistička oprema i tehnika (Sarajevska Škola Alpinizma).