Sajam kultura – Global Village

5. aprila 2017. godine Sarajevo je bilo centar svijeta, a Dom mladih glavna svjetska metropola. Više od 300 internacionalnih studenata iz preko 50 zemalja svijeta družili su se sa svim ljudima iz Bosne i Hercegovine koji su odlučili da prisustvuju najvećem evropskom sajmu kulture Global Villageu. Cilj ovog sajma kultura bio je da se upoznamo sa preko 50 svjetskih kultura na jednom mjestu, ali i da učesnicima samog sajma pokažemo svoje gostoprimstvo!

Sajam se prošle godine održao u Poljskoj, prije toga u Portugalu i Turskoj, a ove godine je Bosna i Hercegovina dobila čast da organizuje sajam kultura ovih razmjera i definitivno je opravdala ulogu odličnog domaćina. Važno je naglasiti da su cjelokupan događaj organizovali isključivo studenti, članovi omladinske organizacije AIESEC, koji za cilj ima razvijanje liderskog potencijala kod mladih ljudi. Kroz organizaciju ovog događaja naši studenti su pokazali da su, ukoliko im se pruži prilika, u stanju organizovati spektakl svjetskih razmjera.

Ovom izuzetnom događaju prisustvovali su i učenici naše škole i to odjeljenja I3 i I6 DSD razreda u pratnji svoje profesorice njemačkog jezika, Džananović Džemilamne. Imali smo priliku da nam mladi pokažu elemente svojih kultura, da probamo tradicionalna jela gostiju iz cijelog svijeta, naučimo korake njihovog folklora, ali i da posjetimo štandove domaćih poduzetnika koji su pružili podršku mladim organizatorima sajma kao i da uživamo u odličnom muzičkom pratećem programu.

Posebna vrijednost ovog događaja je da je naša omladina kroz organizaciju ovog događaja poslala poruku mira i ljubavi u svijetu, a nama je posebno značajno da smo imali priliku biti dio ove izuzetne manifestacije.

Džananović Džemilamna, prof. njemačkog jezika

20170405_172338 20170405_175402 20170405_172817 20170405_173826 20170405_174436