Realizacija projekta “Konfučijev institut u Trećoj gimnaziji”

U sklopu projekta “Konfučijev institut u Trećoj gimnaziji” održan je prvi čas kineskog jezika dana 27.10.2018. Otvoren je sa pjesmom “北京欢迎你” (“Dobrodošli u Beijing”) u kojoj su nastupali popularne ličnosti iz Kine, uključuju i Jackie Chana. Đaci su na zabavan način učili osnove predstavljanja na kineskom jeziku i vježbali su tonove, odnosno izgovaranja kineskog jezika. Nadamo se većem odazivu i uspješnom prijenosu znanja.

U sklopu projekta “Konfučijev institut u Trećoj gimnaziji” su održana dva časa kineske umjetnosti na časovima likovne kulture profesora Josipa Kovačevića. Prvi čas se održao u petak 26.10. gdje su učenici prvih razreda slušali prezentaciju o kineskoj kaligrafiji (书法), te kasnije probali na rižinom papiru vodom pisati osnovne kineske znakove. U utorak 30.10. je održan drugi čas, odnosno čas kineske vještine i umjetnosti rezanja papira (剪纸) gdje su učenici slušali o historiji umijeća rezanja papira, primjene u današnjem društvu, te su na kraju časa se oprobali u izradi motiva za dobru sreću (shuangxi) i pravljenje zvijezda tako što se papir prvo na određen način presavije, te izreže kako bi se raširivanjem papira dobio željeni motiv.

Čak 50 učenika Treće gimnazije ove godine zahvaljujući ovom projektu fakultativno ide na časove kineskog jezika. Neizmjerno smo zahvalni prijateljima iz Konfučijevog instituta i našem bivšem učeniku Luki Boškoviću.