Projekat Mind the Mind – obilježavanje sedmice mentalnog zdravlja u Trećoj gimnaziji

Svjetski dan mentalnog zdravlja se obilježava 10. 10. svake godine. Kao i prethodnih godina, i ove godine je Treća gimnazija na svoj način obilježila ovaj značajan datum. Ovaj put smo važnosti očuvanja mentalnog zdravlja posvetili čitavu sedmicu, kroz saradnju sa studentima psihologije iz Sarajeva i Asocijacijom Evropske Federacije studenata psihologije. U periodu od 9.10. do 13.10. u odjeljenjima trećih i četvrtih razreda, a uz koordinaciju profesorice Pašalić Merime, provedena je kampanja „Mind the Mind“, koja je imala za cilj smanjenje stigme prema mentalnim poremećajima, prenošenje znanja i podizanje svijesti o mentalnim poremećajima, poboljšanje slike u društvu osoba koji pate od istih, kao i pružiti podršku onima koji su izloženi stigmi.

Učenici III2, III4, IV1 i IV6 koji su učestvovali u radionicama kroz ovu kampanju su veoma zadovoljni samim projektom i organizacijom radionica, kroz koje su dobili dosta informacija i načinima borbe protiv stigme prema mentalnim poremećajima, kao i načinima zaštite samog mentalnog zdravlja.

Merima Pašalić, prof.