Program „Jedna Bosna i Hercegovina, jedna knjiga“

20. novembra učenici prvih i drugih razreda su učestvovali u online diskusiji o knjizi „Dear Martin“ autorice Nic Stone, koju su održali Ambasada Sjedinjenih Američkih Država i profesorica naše škole Sanja Salihović, u programu „Jedna Bosna i Hercegovina, jedna knjiga“, koji se organizira za srednjoškolce u okviru predmeta Engleskog jezika širom Bosne i Hercegovine. Ovaj program je zasnovan na izuzetno uspješnom programu koji se implementira u gradovima širom Sjedinjenih Američkih Država i 2013. godine je po prvi put izuzetno uspješno implementiran u Bosni i Hercegovini. Voditeljice diskusije su bile: Brianna Powers, Holly Zardus i Cassandra Divjak. Osvrnule su se na različite teme kao što su: rasizam u SAD-u i BiH, BLM pokretu, korupciji, brutalnosti policajaca, te kako mladi mogu utjecati na to. Brianna je započela diskusiju sa pričom o svom iskustvu u SAD-u, o mjestu gdje je odrasla, o rasizmu i nepravednosti prema ljudima druge rase. Spomenula je način odgoja afroameričke djece i kako im je ispred policije jedino pravo šutnja. Također, učesnici su se zajedno osvrnuli na razloge rasizma u SAD-u i zašto ljudi bijele rase vide afroamerikance kao prijetnju. Razgovarali su i o rasizmu u Bosni, te su zaključili da na ovim prostorima najveći problem predstavljaju nacionalizam i korupcija. Dotakli su se etničkih razlika u Bosni i zapitali se koje su i kako se prepoznavaju, te da li su to osobine prema kojima bi trebali razvrstavati i osuđivati ljude. Diskusiju su završili razgovorom o tome da li mladi mogu promijeniti stvari u BiH i kako i gdje oni vide svoju budućnost. Učenici su izrazili interesovanje za programom, te su predstavili svoje ideje o rješavanju ovih globalnih problema. Izjavili da ih je ova knjiga i razgovor podstakao na razmišljanje i proširio njihove vidike, te da se raduju budućim projektima i suradnji.

– Hena Šehović i Izeta Redžepi