Profesionalna orijentacija – predavanje bivseg ucenika Kenana Hadzirovica

Učenici matematičko-informatičkog smjera  i  informacionih tehnologija Treće gimnazije imali su priliku slušati predavanje koje je držao bivši učenik naše škole, Kenan Hadžirović . Kao učenik koji je iskoristio sve pogodnosti koje su mu pružale srednja škola i Elektro tehnicki fakultet u grani informatike, danas je postao AP Lab mentor u  Authority partners kompanije. Kompanija je osnovana 1998.god u SAD-u i djeluje globalno, a njihov Office je smješten i u Sarajevu. Spomenuta kompanija danas dizajnira složene sisteme koji se koriste u raznim djelatnostima društva (bankarski financijski sistemi, zdravstvo, telekomunikacije, hemijska industrija itd) sa preko hiljadu korisnika po sistemu.

Učenici su pažljivo slušali o iskustvu profesionalnog razvoja u kutku informatike i matematike i  shodno tome dobili ideju o edukacijskom putu neophodnom da bi radili u struci. AP lab je praksa namijenjena studentima i učenicima  da sticu iskustva . Za razvoj individue u ovom pozivu neophodan je rad u kompaniji pomoću kojeg u budućnosti možemo imati određene povlastice (dodatnu edukaciju, usavršavanja, veću zaradu, poslovna putovanja, konferencije itd).

Pored informacija o radu kompanija, relevantnosti diploma sa različitih univerziteta i procesa studiranja na istim, vodio se razgovor o vještinama neophodnim da bismo uspjeli u bilo kojoj oblasti proučavanja.  Donešeni su zaključci o vrijednosti rada u timu, kao i ambicije pojedinca da razvija komunikacijske i tehničke vještine. Veoma je bitno biti zainteresiran za svoju struku jer će znanje uvijek biti cijenjeno, njegove su riječi.

Učenici su postavljali pitanja koja ih najviše interesuju i dobijali su veoma detaljne odgovore potkrijepljene ličnim iskustvom i primjerima.

Ovom prilikom se učenici zahvaljuju na podijeljenom iskustvu i izdvojenom vremenu našeg Kenana Hadžirovića.

Zerina Velic IV-4