POSJETA ZVORNIKU,SREBRENICI I POTOČARIMA SA UČENICIMA SREDNJE ŠKOLE ZA OKOLIŠ I DRVNI DIZAJN

U okviru godišnjeg plana rada,planinarska sekcija naše škole ima i saradnju sa školama u susjedstvu. Kako od ranije imamo kontakte te zajedničko učešće u školi planinarstva sa učenicima i profesorima Srednje škole za okoliš i drvni dizajn, to smo se odlučili napraviti zajednički izlet radi upoznavanja domovine, druženja, razmjene znanja i iskustava učenika i profesora naših dviju škola.

Pošto je novembar, a on i nije baš za siguran boravak u planini, izabrali smo „lakšu“ varijantu- autobusom do Podrinja, istočne granice BiH.
Posjetili smo prvo Zvornik, grad u plodnoj dolini rijeke Drine, vrlo lijep i gostoljubiv. U pratnji turističkih vodiča iz lokalne turističke organizacije obišli smo Kula-grad,srednjovjekovnu zvorničku tvrđavu iz 13. vijeka na kojoj su i Osmanlije i Austrougari ostavili tragove svog vladanja ovim prostorima. Obišli smo i zvorničku gradsku biblioteka i zavičajni muzej.

Uzvodno,Drinom, kroz Btarunac, stižemo u Srebrenicu. Najprije u tamošnju srednju školu gdje nas dočekuju direktor i učenici.  U kratkom druženju saznajemo da je škola mješovitog tipa sa više smjerova: opća gimnazija, medicinska i hemijska škola a dosta je učenika i iz susjednih Bratunca i Ljubovije.

Slijedio je vrlo ukusan ručak kod čuvenog srebreničkog Omera aščije.

Na kraju,u povratku,u Potočarima, u mezarju žrtava genocida, još smo jednom osvjedočili svu brutalnost rata.

Izlet je bio koristan i zanimljiv. Saradnja će se nastaviti. Ideja je da se kroz školu planinarstva ukjuče i komšijske Elektrotehnička i Ekonomska škola.