Posjeta učenika Federalnom hidrometeorološkom zavodu BiH

Dvadeset učenika prvog razreda je 30. novembra posjetilo Federalni hidrometeorološki zavod BiH na Bjelavama u pratnji profesora geografije, Abida Zukića. Posjeta je bila namijenjena informiranju i istraživanju vjetra i vjetrenjača koje su našim učenicima bile zadatak vezan za STEM nastavu iz fizike. Uposlenici zavoda su pokazali gostoprimstvo i ljubazno su odgovorili na sva naša pitanja. Upoznali su nas sa instrumentima koji se koriste za mjerenje temperature tla, količine padavina, smjera i jačine vjetra. Objasnili su nam metodologiju obrade podataka za vjetar, načine na koje se određuje mjesto pogodno za postavljanje vjetrenjače, koliko postoji vrsta vjetrenjača na svijetu i na osnovu čega se one postavljaju. Dali su nam odgovor na pitanje gdje i zašto bi bilo najbolje postaviti vjetrenjaču na području Kantona Sarajevo, te nam pokazali ruže vjetrova za prethodnu godinu.

Lamija Imamović, I-4