Posjeta škole “Adnan Menderes” iz Istanbula

Treća gimnazija Sarajevo po svojoj tradiciji nastavlja stvarati i održavati međunarodne saradnje. U okviru projekta “Bratske škole”, Treća gimnazija ugostila je školu “Adnan Menderes” iz Istanbula, Republike Turske. Pet učenica iz Istanbula, u pratnji direktora škole İsmaila Ahmetoğlua i profesorice Müge Girgin, tokom razmjene i boravka u Sarajevu, imale su priliku vidjeti glavni grad i posjetiti kulturne centre. Naši gosti su došli u nedjelju 11. novembra, a istog tog dana su uživali u vožnji sarajevskom žičarom do naše olimpijske ljepotice. Nakon izleta na Trebević, gosti su obišli Baščaršiju i probali poznate sarajevske ćevape. Sa ciljem da se naši gosti šire upoznaju sa čarima i duhom naše države, organizirana je posjeta Mostaru i Blagaju, koju je predvodila direktorica škole Salihović Senada, uz profesora Tahirbegovića Anela i učenike: Ete Zeynep Sena, Glotić Lejla, Omerbašić Zerina, Jelačić Tarik i Zukić Selma. U ugodnom putu i druženju u Mostaru i Blagaju, gosti iz Republike Turske primili su nova znanja o historiji ovih gradova, njihovim najmonumentalnijim spomenicima, tradicionalnoj arhitekturi i kulturnoj baštini. Obilasku Starog mosta i Mostara slijedili su zajednički ručak i posjeta blagajske Tekije, kojom su naši gosti bili posebno oduševljeni. Nakon toga uslijedio je povratak u Sarajevo, međutim ne i kraj druženja. Iste te večeri su posjetili Narodno pozorište gdje se izvodio „Okovani Prometej – balet“. Sljedećeg dana, u utorak, goste iz Istanbula je svećano u Vijećnici primio gradonačelnik, Abdulah Skaka, a nakon toga smo ih odveli u obilazak Muzeja Alije Izetbegovića. Učenici naše škole su ih ugostili na časovima Njemačkog jezika i Biologije, a kasnije su druženje nastavili uz šetnju našim gradom. U srijedu, 14. novembra, učenici su prisustvovali času Sociologije. Dan su proveli u društvu naših učenika, a u večernjim satima su prisustvovali Plesnoj reviji u amfiteatru naše škole. U posjetu ratnom tunelu su otišli sljedećeg jutra, a potom su uživali i u ljepotama Vrela Bosne. U petak, 16. novembra, naši učenici, Zukić Selma i Jelačić Tarik su svoje novostečene prijatelje proveli kroz jedan od kulturnih centara Sarajeva, Zemaljski muzej, gdje su učenice istanbulske škole usvojile nova znanja o historiji, kulturi, umjetnosti i prirodnim resursima Bosne i Hercegovine.

Tog dana za školu “Adnan Menderes” završena je posjeta Sarajevu i Trećoj gimnaziji, ali će se prijateljstvo ove dvije škole održati i saradnja nastaviti. Naši gosti iznimno su zahvalni za ugodno i korisno provedeno vrijeme i druženje, a učenike Treće gimnazije u Istanbulu očekuju u bližoj budućnosti. Za sve koji su bili dio ovog projekta i doprinijeli druženju, ostat će jedna lijepa uspomena i nezaboravno iskustvo.