Posjeta Kelly Witter Trećoj gimnaziji povodom STEM projekta

Treća gimnazija je od ove godine u STEM projektu. STEM (science, technology, engineering and mathematics – nauka, tehnologija, inžinjerstvo i matematika) je projekat koji je započet u Sjedinjenim Američkim Državama i podrazumijeva povezivanje nauka. U Trećoj gimnaziji STEM časovi se održavaju na časovima biologije, hemije, fizike, matematike, informatike i geografije.
U STEM učionici, 13. marta, gospođa Kelly Witter, članica američkog vijeća za zaštitu okoliša, održala je predavanje o zagađenosti zraka i racionalnom korištenju struje. Predavanju su prisustvovali učenici naše škole, profesori predmeta uključenih u STEM, te uprava škole.

Predavanje je počelo pričom o globalnim problemima, a gospođa Witter je istakla da je najveći problem zagađen zrak. Pobliže je objasnila kako zagađen zrak utiče na naš respiratorni i kardiovaskularni sistem, te kako se možemo zaštiti od zagađenog zraka i kako kao srednjoškolci možemo doprinijeti smanjenju zagađenja.
Racionalno korištenje električne energije je bila naredna tema. Razgovarali smo o obnovljivim izvorima energije, koji je najefikasniji način proizvodnje i koliko struje troše naši kućanski aparati. Kasnije su učenici imali priliku izmjeriti svoj kapacitet pluća i sastaviti uređaj za mjerenje zagađenosti zraka, a nakon časa su učenici i profesori postavljali pitanja gospođi Witter vezano za prethodne teme.
Sigurni smo da je ovo predavanje bilo jedno lijepo iskustvo i razbijanje monotonije svakodnevne nastave. Učenici su poslije časa imali pozitivne utiske i zasigurno su izašli sa novim znanjem o zagađenosti okoliša.

Amina Huko IV6