PINK SHIRT DAY- Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja

U srijedu, 28. 2. 2018. godine u Domu mladih- Centar Skenderija, obiljezen je Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja.

Ovaj dan obilježava se od 2007. godine kada je jedan dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju zbog dolaska u školu u ružičastoj majici. Vršnjaci su ismijavali, psihički i fizički zlostavljali tog dječaka koji je obukao ružičastu majicu. Kasnije se ispostavilo da je majica simbolizirala dječakovu podršku teško bolesnoj majci od karcinoma dojke. Školske kolege solidarisale su se sa zlostavljanim dječakom i sutradan su se svi pojavili u školi u ružičastim majicama. Od tada, ružičasta majica postala je simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja i postale su prepoznatljiv simbol inicijative i međunarodno prepoznate godišnjice prevencije vršnjačkog nasilja u školama.

Organizator  događaja je Udruženje za razvoj društva “Kap” u saradnji sa školama iz cijele BiH, uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.
Centralna manifestacija -“Festival prijateljstva”, održana je u Sarajevu od 12:00 do 14:00 sati, gdje su  mladi mogli da čuju  poruke vršnjaka koji su pretrpjeli vršnjačko nasilje i ujedno da na svoj način iskažu podršku prevenciji nasilja među mladima i dignu glas protiv nasilja u školama, ali i da se druže uz zabavni i edukativni program
Na manifestaciji, učenici su birali najboljeg prijatelja. Izabrani najbolji prijatelj  je dobio  plaketu “Najbolji prijatelj 2018” i nagradu u vidu adekvatnog poklona.

Besmela Al-Momani