Ogledni čas iz predmeta Historije

U amfiteatru Treće gimnazije 8. oktobra održan je ogledni čas iz Historije, kojeg je organizirala profesorica Historije, Emira Hubjer, i učenici svih drugih razreda.

Sva odjeljenja su aktivno učestvovala u realizaciji oglednog časa. Tema je bila „Razglednice bosanskohercegovačkih gradova u doba austrougarske vladavine.“ Nakon pozdravnih riječi, profesorica je najavila ogledni čas i ujedno istakla da je danas poseban dan za historiju Bosne i Hercegovine u austrougarskom periodu. Ove godine obilježavamo 140 godina od početka austrougarske vlasti, kad je Austro-Ugarska Monarhija dobila mandat da okupira pokrajine, uključujći Bosnu i Hecegovinu (član 25). Austro-Ugarska Monarhija je  5. oktobra, odnosno 7. oktobra 1908. godine anektirala Bosnu i Hercegovinu, čime je pokopala sve nade Bosanaca i Hercegovaca da dobiju nezavisnost. Završetkom Prvog svjetskog rata sa evropske scene nestaje Austro-Ugarsko Carstvo, jedno od četiri velika carstva, čime je prije 100 godina nestala austrougarska vlast u Bosni i Hercegovini. Bosna i Hercegovina je 1. decembra 1918. godine ušla u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca. Prikazane su dvije prezentacije uz koje se govorilo o gradovima poput Sarajeva, Mostara, Banjaluke, Bihaća, Goražda, Srebrenice, Brčkog, Dervente, Trebinja… Učenici su na panoe postavili fotografije građevina iz cijele Bosne i Hercegovine te su se video-zapisima javljali sa lica mjesta, Sarajeva i Mostara. Također su prezentovani likovni radovi učenika koji su ostavili divan utisak na sve prisutne. Iz svega navedenog nam je bitno da u našoj školi na ovom historijskom času pokažemo dio atmosfere koja je vladala u Bosni i Hercegovini u ovom periodu, te doprinesemo obilježavanju značajnih datuma naše historije u ovom periodu (od 1878. do 1918. godine).

Na ovaj način učenici su dokazali da se na jedan drugi, zabaviji način, putem razglednica može naučiti Historija.

Ovim putem se, mi, učenici drugih razreda, zahvaljujemo svim prisutnim što su nas podržali i profesorici Emiri Hubjer koja nas je naučila dosta novog i pripremila za ovaj ogledni čas.

Erna Žuga, II-1