Obilježen Dan ljudskih prava u Trećoj gimnaziji u online okruzenju sa Ombudsmankom Nives Jukić

U okviru projekta “Oporavi se bolje – založi se za ljudska prava”, učenica Treće gimnazije Sarajevo, Kanita Obhođaš je zajedno sa profesoricom demokratije, Eminom Svrakom te učenicima Treće gimnazije Sarajevo obilježila dan ljudskih prava. Povodom tog dana, u srijedu, 9. 12. 2020. organiziran je zoom meeting čiji je cilj bio informisati učenike Treće gimnazije o temeljnim ljudskim pravima te odgovoriti na sva njihova pitanja.

Na poziv učenika JU Treće gimnazije Sarajevo, odazvala se i ombudsmanka Bosne i Hercegovine Nives Jukić koja je svojim prisustvom upotpunila ovako značajan datum. Učestvovala je na onlajn debati kojoj je prethodila kratka informativna prezentacija u povodu obilježavanja Dana ljudskih prava, 10. decembra.

Na osnovu dugogodišnjeg rada na području temeljnih ljudskih prava, ombudsmanka Jukić je ukazala na značaj poštivanja ljudskih prava, te koliko je u istoj toj mjeri pogrešno kršenje istih.

Učenici su poslali jasnu poruku da svi imaju pravo na uživanje istih ljudskih prava i temeljnih sloboda, te da poštivanje ljudskih prava vodi stvaranju boljeg društva s više jednakosti, pravde i slobode.