OBILJEŽEN DAN DJEČJIH PRAVA

Učenici Treće gimnazije Sarajevo i ove godine su brojnim aktivnostima obilježili Međunarodni dan dječjih prava.

Tako su učenici III-1, III-2 i III-3 odjeljenja, skupa sa članovima CIVITAS sekcije, na veoma kreativan način izradom panoa predstavili svoja prava, ali i obaveze.

Također su učenici I-5 razreda, u okviru projekta Društveno korisno učenje, simboličnim nošenjem majica plave boje i govorom o Danu dječjih prava senzibilirali vršnjake ali i odrasle na potrebu poštivanja dječjih prava u cijelom svijetu.

Pri tome su na časovima Historije i Geografije učenice Iman Osmanović i Merima Glušac prezentitirale tekst, koji je pripremila Kanita Obhođaš o dječjim pravima i aktivnostima UNICEF-a na zaštiti prava ove najosjetljivije grupe.

Ukazali su i na potrebu zaštite djece i maloljetnika od zloupotrebe i raznih oblika diskriminacije.

Istovremeno, potaknuli su vršnjake na razmišljanje o stanju dječjih prava, te stvorili pretpostavke za diskusiju  o dječjim pravima, ali i obavezama.

Radeći na projektu učenice Adle Veljović stekli su znanje koje će im pomoći da prepoznaju kršenje dječjih prava ali i mehanizme njihove zaštite.
Projekt je realiziran u Trećoj gimnaziji Sarajevo 20. novembra.

Učenici I-5 razreda koji su učestvovali u realizaciji projekta: Nejra Ajdinović, Sarah Bejtić, Sara Budimlić, Selma Buljković, Sumeja Čoko, Enisa Džebo, Nađa Efović, Hannan Fočo, Ajla Gadžo, Merima Glušac, Faris Kasapović, Faris Kolar, Eljesa Lusha,j Hana Nikšić, Kanita Obhođaš, Iman Osmanović, Dinela Pešković, Adna Podbićanin, Iman Rebiić, Lamija Selimović, Naida Smajlović. Esma Turković, Adla Veljović i Minela Vrnjak.

Supervizor: Ismeta Trepalovac