OBILJEŽAVANJE DJEČIJE NEDJELJE U TREĆOJ GIMNAZIJI

Prva sedmica mjeseca oktobra posvećena je obilježavanju međunarodne Dječije nedjelje. Dječija nedjelja je bila prilika da se na časovima odjeljenskih zajednica u I-6 i II-1 razredu, kroz edukativno predavanje, interaktivnu radionicu govori o Konvenciji o pravima djeteta.

Socijalna radnica, Amela Muftić – Arapović skrenula je pažnju učenicima na pomovisanju prava djeteta, promovisanju prava među učenicima, podizanju svijesti o pravima, kao i dužnostima, obavezama.

Prava djece predstavljaju poseban slučaj jer veliki broj prava definisanih Konvencijom o pravima djeteta treba da obezbijede odrasli ili država. Odrasli su dužni omogućiti djeci da uživaju sva svoja prava, a djeca bi trabala znati koja su njihova prava i da uživajući ih ne povrjeđuju prava druge djece.

Amela Muftić – Arapović, socijalna radnica