KONFUCIJEV INSTITUT U TREĆOJ GIMNAZIJI

Učenici Treće gimnazije oduvijek su bili naši najbolji misionari. Tako je naš učenik (generacija 2012-2016) Luka Bošković, trenutno student na Filozofskom fakultetu UNSA (Odsjek za Historiju: Katedra za Historiju i Katedra za Arheologiju) u junu 2018. posjetio Treću gimnaziju i našoj direktorici Senadi Salihović pričao o studijskom putovanju u Narodnu Republiku Kinu. I tako je nastala ideja o saradnji s Konfucijevom institutu UNSA.

Rezultat te ideje je i posjeta delegacije Instituta (profesori Sjeverozapadnog pedagoškog univerziteta iz Narodne Republike Kine trenutno angažovani na Konfucijevom institutu UNSA)  našoj Trećoj koja je realizovana u petak, 31. augusta 2018. Na čelu delegacije bio je direktor Instituta gospodin La Weixinom sa saradnicima, profesorima pomenutog univerziteta. Projektni  prijedlog ove saradnje odobrilo je Nastavničko vijeće na sjednici održanoj u ponedjeljak, 27. augusta 2018.

U okviru posjete održan je radni sastanak s direktoricom Senadom Salihović na kojem je razgovarano o saradnji naše Treće i Instituta. Sastankom je moderirala profesorica Sedžida Hadžić, autorica Projektnog prijedloga, a za prevod i druge korisne sugestije bio je zadužen naš Luka Bošković. Dogovoreno je da rezultat sastanka bude prijedlog ugovora o saradnji Instituta i Treće gimnazije koji priprema profesor NING, Zy.

Nakon sastanka gosti su u pratnji profesorice Sedžide Hadžić i našeg Luke prošetali Trećom gimnazijom, razgovarali s profesorima i saznali osnovne informacije iz 70-godišnje tradicije.

Očekujemo da će dah velike i drevne kineske kulture i najbrže rastuće ekonomije u svijetu ući u Treću i da će svi naši učenici i učenice imati priliku povećati nivo znanja, vještina i stavova o Narodnoj Republici Kini. Kako reče naša direktorica: „Prijatelji Treće gimnazije su uvijek dobrodošli!“

Autori fotografija: Edin Merzić i NING, Zy

Tekst pripremila: Sedžida Hadžić