KAO DOM SMO STRANCIMA

Toplu dobrodošlicu je naša radosna direktorica poželjela učenicima iz Italije proljetnog dana, 28. marta 2019. godine. Upoznali smo se u amfiteatru, a nakon formalnog susreta nastavili smo druženje na Vilsonovom šetalištu.

Grupa italijanskih učenika, zajedno sa profesorima te ambasadorom Italije i prevodiocem, posjetila je Treću gimnaziju kao dio nastavnog plana i programa – razmjene koja se ove godine realizira u Bosni i Hercegovini. Učenici Adna Salković i Nedim Numanović prezentirali su podatke o našoj domovini na engleskom jeziku. Zatim je jedan italijanski učenik pričao o školstvu i obrazovanju u Italiji.

Zanimljivost je da u Italiji srednjoškolsko obrazovanje traje pet godina. Zvuči puno, ali kada si maturant, zaželiš tu još jednu godinu druženja.

Potom smo obišli školu. Posebno su im dopao kabinet njemačkog jezika, a nisu krili oduševljenje STEM kabinetom.

Matematičari IV4 nastavili su druženje sa njima nakon nastave sve dok nisu morali poći nazad u smještaj kako bi se spremili i nastavili put u Mostar. Za Treću gimnaziju su imali samo riječi hvale što nam, naravno, mnogo znači. Vrata Treće gimnazije su otvorena za međunarodnu saradnju i razmjenu učenika.

Arnela Obralija, IV2

Foto: Amina Huko, IV6