KAKO SU DJEVOJKE III-1 ODJELJENJA OBILJEŽILE DAN ŽENA U TREĆOJ GIMNAZIJI

I ove godine smo na školskoj sceni obilježili međunarodni praznik, a ovaj petak je to bio Međunarodni dan žena. Jezičko odjeljenje III1 je zajedno sa profesoricama Merimom Pašalić i Selmom Mešić pripremilo pravi pozorišni komad pod nazivom “ Nauka je ženskog roda”, posvećen svim ženama. Djevojke su nas kroz glumu i muziku vratile u prošlost gdje su prikazale kako je nastao ovaj praznik te nas podsjetile na najznačajnije žene u historiji nauke i njihov utjecaj. Kroz ovu dramu, djevojke su predstavile neke od najpoznatijih svjetskih naučnica koje, nažalost, nisu imale mogućnosti da pokažu svoj potencijal u punom svjetlu što i danas predstavlja veliki problem našeg društva. Nakon ovog, naše talenatirane učenice su prikazale dvadesetominutni skeč “Tranziciono ‘ono’ “ gdje su na ironičan i metaforički način prikazale prednosti “muškog” svijeta te zašto se žene trebaju odreći valastitog identiteta i spola da bi se bolje snašle u jednom takvom svijetu. Cijeli program su uljepšale izvedbom muzičke numere grupe Little mix, pod nazivom “Little me”, gdje su sebi dale slobodu da pjesmu obrade kako bi to sve zajedno stvorilo što bolji utisak. Nadamo se da će ovakav način obilježavanja 8. marta postati tradicija u našoj Trećoj gimnaziji.

Una Mazrak i Arijana Vereget, III-1

Foto: Zerina Osmić IV-4, Tea Dedić I-2