Izložba „Finding Motherland“

U petak, 21. maja 2021. godine na poziv prof. dr. Zilke Spahić Šiljak, TPO fondacija,  naše učenice III3 razreda Ayna Omerbašić i Medina Vilić, te maturantica Nejla Selimović, a u pratnji prof. Sedžide Hadžić su posjetile izložbu bečke umjetnica Franzi Kreiss „Finding Motherland“ u  Muzeju  književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Zanimljive instalacije su zapravo priče o percepciji majke iz perspektive kćerke. Autorica  je rođena 1991. godine i djeluje kao slobodna umjetnica. Studirala je pozorišne, filmske i medijske studije na Univerzitetu u Beču. Od 2012. do 2016. je radila kao asistentica fotografa Lukasa Becka. Njen fotografski fokus je na portretima i scneskoj umjetnosti. Između ostalog radi i za bečki festival kulture Wiener Festwochen, za muzej Belvedere, za produkcijsku kuću Brut Wien, za pozorišnu kuću Dschungel Wien i portretira najrazličitije umjetnike na sceni i iza scene. Izložba je realizovana uz podršku Austrijskog kulturnog foruma Sarajevo.

Učenice su iskoristile priliku i pogledale stalnu postavku Muzeja koja je veoma inspirativna i poučna za sve gimnazijalce. U prilogu su fotografije s izložbi.