Internacionalna saradnja Treće gimnazije i Srednje privatne škole “Kinjo Gakuin Glee Club”

U Gradskoj vijećnici u Sarajevu je 27.3.2019. godine upriličen koncert internacionalne saradnje između Treće gimnazije i Srednje privatne škole „Kinjo Gakuin Glee Club“ iz Japana.  Ceremonija je otvorena obraćanjem zamjenika gradonačelnika Ivice Šarića, ambasadora Japana i direktorice škole Senade Salihović. Saradnja je ostvarena na prijedlog gospodina Mirze Želje, a koji je uprava škole entuzijastično prihvatila. Obrazovna ustanova Kinjo je, u okviru evropske turneje, tražila partner-školu iz Bosne i Hercegovine, te sa ponosom možemo reći da je Trećoj gimnaziji pripala ova čast za razvijanje interkulturalnih odnosa.

Škola iz Japana osnovana je 1889. godine,  a u svom sklopu podrazumijeva i univerzitet. Posebnu pažnu posvećuju muzičkom obrazovanju, a nastava je organizirana na engleskom jeziku. Hor „Kinjo Glee Club“ godinama bilježi značajne uspjehe na takmičenjima, među kojima su i osvojena srebrna i bronzana medalja na takmičenju horova u Japanu. Njihovi izvrsni koncerti su humanitarnog karaktera i često osmišljeni u pravcu kulturološke razmjene kroz muziku. Do sada su kooperirali sa Kinom, Poljskom, Njemačkom, Austrijom, Mađarskom te brojnim drugim zemljama svijeta. Hor i orkestar Treće gimnazije pod vodstvom uvažene profesorice Aide Kamenice, bez koje ništa od ovoga ne bi bilo moguće, mjesecima se pripremao za ovaj nesvakidašnji događaj. A koliko su truda, rada i vremena uložili u pripreme za nastup, mogli smo vidjeti tu večer, kada su otvorili koncert pjesmom „Ave Marija“, te sve naše učenike i profesore učinili ponosnim. Nakon toga je uslijedio višesatni program sa izvedbom tradicionalnih bosanskoherecgovačih i japanskih, ali i stranih pjesama.

Svaka tačka popraćena je i odgovarajućom scenskom koreografijom. Japansku pjesmu „Hanawa-saku“  koja je posvećena žrtvama teškog zemljotresa i cunamija u regiji Tohoku, naši učenici izveli su zajedno sa Japancima. Zatim je i hor „Kinjo“ pjevao sa nama na bosanskom jeziku.

Samom koncertu prethodilo je druženje u zgradi škole, gdje su se učenici međusobno upoznavali i naučili praviti origami. Zahvaljujemo se na organizaciji ovakvog događaja, a Treća gimnazija otvara vrata svim narednim.

Abela Rastoder, IV2

Foto: Amina Huko, IV6