II internacionalni kongres dječje i adolescentne psihoterapije

Drugi internacionalni kongres dječje i adolescentne psihoterapije, održan od 2. do 4. 12. 2020. godine, pratile su predstavnice Treće gimnazije, Merima Pašalić – psihologinja i Hasija Dedović – pedagoginja. Ovogodišni kongres se odvijao interaktivno, iz hotela Hillls i na Zoom platformi, zbog aktuelne zdravstvene situacije izazvane pandemijom COVID-19.

Glavna tema kongresa bila je “Značaj i mogućnosti psihosocijalne podrške u zaštiti djece i mladih, u doba i poslije COVID-19 pandemije” posvećena je jednoj od najosjetljivijih kategorija društva – djeci i adolescentima. Organizator Kongresa je Bosansko-hercegovačka integrativna dječja i adolescentna psihoterapijska asocijacija – BHIDAPA, a glavni partner je bio UNICEF. Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS je omogućilo besplatni pristup praćenja kongresa predstavnicima predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola KS.

Kongres je bio prilika za razmjenu iskustava, istraživanja, primjera dobre prakse, kao i unapređenje razumijevanja o uticaju pandemije na mentalno zdravlje i psihosocijalnu dobrobit djece, mladih i njihovih porodica. Učešćem u kongresu željele smo dati svoj doprinos, pratiti nove trendove u procesu online savjetovanja i drugih mogućnosti djelovanja u procesu očuvanja mentalnog zdravlja učenika, nastavnika, roditelja u online okruženju. Za očuvanje i unapređenje mentalnog zdravlja i dobrobiti djece i mladih ključno je vodstvo i saradnja nas odraslih, a odgovornost stručnjaka u ovim novim okolnostima veća je nego ikada.