HVALA SAVE THE CHILDREN-u I USAID-u

U okviru  realiziranja STEM nastave uTrećoj gimnaziji , koja se drugu godinu održava u našoj školi, učenici III-3 razreda Azra Alagić i Anes Imamović, zajedno sa direktoricom škole Senadom Salihović i profesoricom fizike Alisom Ramić, posjetili su Maker Faire u Zagrebu.

Skoro 200 sudionika iz Austrije i Italije, do Slovenije, Srbije i Hrvatske  predstavilo je svoje radove, projekte i kulture. U okviru ovog festivala nauke i stvaralaštva, koji se održao 12. i 13. oktobra mogli smo vidjeti i različite prikaze polaznika znanosti i tehnologija, u umjetnosti i zanata, kao i inovacija i poduzetništva. Jedan od najvažnijih razloga zašto se organizira Maker Faire Zagreb, kao i ostali slični događaji diljem svijeta, jest podizanje svijesti o makers kulturi. Većina ljudi misli da su proizvođači “štreberi koji koriste digitalnu tehnologiju i rade nešto”. Ali stvaranje je oduvijek bilo dio ljudskog života, a većina ljudi su makeri, iako toga nisu svjesni. Stoga je najveći izazov ukazati ljudima da shvate što su kreatori i jesu li i oni sami zapravo makeri.

A na ovom Maker Fairu se zaista imalo šta vidjeti: od kreativnih rješenja za pametne gradove, preko mnoštva primjene 3D printera i električnih simulatora moždanih stanica, kao i kompjuterskih konstrukcija i robota do cyber/postapokaliptičnog punk nakita.

Učesnici u posjeti su također imali priliku posjetiti ZOO u Zagrebu, botanički vrt, arheološki muzej, kao i učestvovati u nekim radionicama. Ovom prilikom se zahvaljujemo organizatoru Save the Children-u i USAID-u na odličnoj organizaciji i prilici da uživamo u ovakvom putovanju.