HUMANITARNA AKCIJA DOBROVOLJNOG DARIVANJA KRVI

Učenici Treće gimnazije redovno učestvuju u različitim humanitarnim akcijama te svake školske godine realiziramo najmanje četiri do pet velikih humanitarnih akcija na nivou škole u kojima učestvuju svi učenici. Na nivou pojedinih odjeljenskih zajednica provede se i veći broj humanitarnih akcija različitog karaktera kao i društveno-korisnog rada.

Naša škola tradicionalno učestvuje u humanitarnoj akciji dobrovoljnog darivanja krvi u okviru Programa obezbjeđivanja krvi za povrijeđene i oboljele u FBiH u saradnji sa Zavodom za transfuzijsku medicinu FBiH jednom ili dva puta godišnje. Ove godine učestvovalo je 79  maturanta koji su dobrovoljno darivali krv u utorak, 06. 3. 2018. godine. Mauranti su prije odlaska na Transfuziologiju imali kraće predavanje o zdravlju, prevenciji bolesti, vrijednosti krvi za život čovjeka i drštvenom značaju darovanja krvi. Zatim su vozilima prebačeni u grupama na Transfuziologiju gdje im je određena krvna grupa, urađena analiza krvi, a svi “podobni” davoci krvi su dobili svoje donorske kartice i postali članovi, dobrovoljni davoci krvi.