Generacija 1973/1977 Treće gimnazije obilježila četrdeset godina mature

Generacija 1973/77 sastala se u dvorištu Treće gimnazije 01.07.2017. godine da obilježi četrdeset godina mature.

Broj maturanata IV3 razreda koji su se stigli na proslavu 40. godišnjice je bio 22 uz uvijek  energičnu, autoritativnu i odmjerenu  razrednicu, Nadiju Bećirbegović, profesoricu biologije, koja nas je vodila te četiri lude i nezaboravne godine. Većina  je stigla sa raznih strana svijeta gdje su započeli svoj novi život i uspješne karijere –  Kanada, USA, Australija, Srbija…

Susret dirljiv, emotivan i nevjerovatan, prvi nakon rata. Neki su se promijenili te se nisu mogli prepoznati, a neki isti, samo malo naborani, sijedi i sa viškom kilograma. Da, život i godine čini svoje!

Požurili smo u poznatu nam zgradu da evociramo uspomene na školske dane ali sve je nekako drugačije. To nije  baš ona škola. Drugi je miris, puno je svjetlosti, sve sija i blista….

Sjećanja na uspomena, radoznalost i želja da se ispričamo i saznamo što više o svakom pojedinačno, kako žive, čime se bave koliko djece pa i unučadi imaju trajalo je dugo ali opet nedovoljno da se sjetimo svih lijepih, komičnih a i romantičnih trenutaka tokom školovanja u našoj Trećoj.

Druženje smo nastavili u jednom restoranu u blizini i tada nam se pridružio i naš profesor matematike, Avdo Serdarević. Matematika – bauk predmet od pamtivjeka, ali ipak i na tim časovima smo uživali sa našim tada, veoma mladim ali korektnim profesorom.

Na kraju, dogovorili smo se da nećemo dozvoliti da se ne vidimo tako dugo i zakazali smo sljedeći sastanak za  pet godina na istom mjestu.

Vlasta Bogdanović, prof.