DECEMBARSKI DANI KULTURE 2017.

Dana 01.12. u našoj školi su održani 21. tradicionalni Decembarski dani kulture. Taj preiod je vjerovatno najdraži i najzabavniji učenicima Treće gimnazije.

Kao i prethodnih, tako i ove godine žiri je pratio nastupe naših učenika i jednoglasno izabrao pobjednike. Članovi žirija bili su Boris Lalić, Merima Pašalić, Murčo Obućina i Besmela Al-Momani. Ovog dana, bilo je revijalno takmičenje za I i III razrede. U konkurenciji III razreda, kao najbolji su se pokazali učenici III2 sa komčinom, a podjednako i poučnom predstavom “Odlazak”. Prikazali su stanje u našoj državi i dokazali da mržnju treba zamijeniti ljubav. Pobjednici u kategoriji I razreda su bili učenici I6,  sa predstavom  pod nazivom “Majka”, koja je izazvala suze gledaocima i koja je prikazala plemenitost majke. Pobjednici su osvojili 150 KM i slobodan dan. Dok su se iščekivali rezultati, publiku su zabavljali: Hor koji vodi profesorica Aida Kamenica, Plesna sekcija koju vodi profesorica Suada Krezić, solističke izvedbe učenica  Adne – Dženete Resić i Dine Kurtalić, te  školski bend Kontrapunkt.

U petak 8. decembra nastavljen je program za projekat Decembarski dani kulture. Ovog petka svoje umjetničke sposobnosti predstavili su nam učenici drugih i četvrtih razreda.

Kategorija četvrtih razreda je bila veoma napeta. Svih sedam odjeljenja su prenijeli snažne poruke i oduševili publiku. Pobjedu je odnijela izvedba IV3 odjeljenja “Crno na bijelo”, autorsko djelo Alena Konjicije, dok su drugoplasirani bili učenici IV4 razreda sa predstavom “Rez”, a na trećem mjestu su se našli učenici IV7 razreda i performans “Za bolje sutra voda od noći do jutra”. Učenici IV3 su uz odličnu glumu i pripremu prikazali priču o Bošku i Admiri koja je počela upravo u našoj školi. Kroz sedam minuta prikazali su ljepotu i bol događaja iz prošlosti. Amfiteatrom naše škole je zavladala sedmominutna tišina. Učenike je ispratio zasluženi gromoglasni aplauz popraćen suzama i zadovoljstvom publike. Našim maturantima se zahvaljujemo na predstavi koju ćemo dugo vremena pamtiti.

Nakon izvedbi četvrtih razreda uslijedila je pauza za vrijeme koje je prikazan film “64”, autorsko djelo učenika Ivana Boškovića i Ane Sužnjević. Publiku su oduševile i muzičke izvedbe učenika naše škole, te Plesna sekcija.

Drugi razredi su nam predstavili zanimljive i interesantne, ali i poučne izvedbe. Takmičenje je otvorio II1 sa izvedbom “Magično pozorište”, koja je odnijela treće mjesto. Drugo mjesto osvojili su učenici II6 sa izvedbom “Povratna karta”.

“Magično pozorište” je na veoma zabavan i humorističan način pokazala moć knjiga nad našim životima, ali i moć mašte koja se bori protiv straha i zla. S druge strane, “Povratna karta” nas je odvela na put oko svijeta, prateći mladu djevojku na njenom putovanju. Ona se na kraju ipak vraća kući u svoje Sarajevo, jer ni jedno mjesto nije poput rodnog kraja.

Prvo mjesto uzeli su učenici II4 sa izvedbom “Čovjek novog vijeka”. Učenici su postavili pitanje šta je to zapravo čovjek novog vijeka. Izvedbu je upotpunila autorska pjesma Iman Bostandžić.

Među jakim konkurentima, žiri je ipak uradio dobar posao izabravši upravo navedene predstave za prva tri mjesta u kategorijama za druge i četvrte razrede.

Vrijedi spomenuti i školski bend Kontrapunkt, koji je prije proglašenja pobjednika digao publiku na noge.

Još jedni Decembarski dani kulture su završeni. Kao i svake godine učenici su se zabavili, družili i dali najbolje od sebe da uljepšaju posjetiocima zimske dane. Posebne zahvale idu svim učenicima, profesorima, te članovima Uprave koji su omogućili da i nakon više od dvadeset godina njegujemo našu najdražu tradiciju, te glumcu Seadu Panduru koji nas je podržavao od samog početka organizacije, kao i svim članovima žirija, roditeljima, gostima i svim prijateljima Treće gimnazije. Vjerujemo da će kako prošli, tako i ovi Decembarski dani biti još jedna lijepa uspomena na koju će se rado prisjećati učenici naše škole.

Ema Selimović, I5

Meliha Kasapović, II2

Zerina Omerbašić, II2

Elma Slabić, II2