Debata u III6 – “Graffiti: Pro oder Kontra?”

Grad je pun grafita i skoro da nema zgrade u Sarajevu koja nije označena bar jednim grafitom. Možemo o njima misliti šta želimo, ali oni su tu, svuda oko nas i tjeraju nas na razmišljanje. To je razlog nastanka ideje o projektnoj nastavi na temu “Grafiti: za ili protiv?” Učenici III6, uz pomoć profesorice Omeragić Sanele, održali su debatu 14. 3. 2018. g. u sklopu nastave njemačkog jezika. Kroz pripremu za diskusiju, učenici su radili kao tim, a u toku same diskusije zauzimajući se i braneći vlastite stavove te argumentovano pobijajući stavove suprotne strane, dobivaju iskustvo mirnog rješavanja problema, argumentovanom raspravom umjesto sukobom, što je veoma značajno za razvoj u socijalnom okruženju. Pored ovoga, cilj je bio da se probudi svijest učenika o zapažanju problema, te skretanje pažnje na probleme o kojima se manje govori. Kroz raspravu učenici su razvijali svoje jezičke vještine, proširivali leksiku i poboljšali komunikaciju na njemačkom jeziku, što će im biti od velike koristi u budućnosti. Debati su prisustvovale direktorica Salihović Senada, zamjenica Čolić Amra te studentice sa Filozofskog fakulteta.

Amina Huko III6