Dani Matice hrvatske

Matica hrvatska nas je i ove 2017. godine primila u okrilje Doma armije na poznato predstavljanje horova i orkestara sarajevskih gimnazija. Ovog puta su pored Prve gimnazije, Druge gimnazije, Četvrte gimnazije, Gimnazije “Obala”, Prve bošnjačke gimnazije, Katoličkog školskog centra “Sv. Josip”, naše Treće gimnazije, svoje muzičke numere predstavili i gosti iz Franjevačke klasične gimnazije Visoko. Program je kao i svake godine otvorio predsjednik Matice hrvatske uz prigodan govor, popraćen gromoglasnim aplauzom prepune dvorane, nakon čega je pozornica prepuštena izvođačima. Sekcija hora i orkestra iz naše škole pod dirigentskom palicom profesorice Aide Kamenica, na scenu je izašla nakon izvedbi Katoličkog školskog centra i Prve bošnjačke gimnazije.

Nastup naših predstavnika je na tren umuknuo gomile ljudi koje su se još uvijek izlijevale u Dom armije onako kako je kiša lila tog utorka 24. septembra. Njihov nastup je otvoren izvedbom Straussovog remek-djela “Na lijepom plavom Dunavu” u kojoj je zaista pokazan potpuni kako vokalni, tako i instrumentalni kvalitet i nevjerovatna snaga koja je odjekivala zapanjenim licima publike. Njihova sljedeća kompozicija je bila nešto opuštenija, popularni “Ringišpil” Đorđa Balaševića, ipak izvedena na veoma poseban način komponovanjem višeglasnog pjevanja sa akustičnim nitima violina i harmonike, koja je raspjevala kako starije, tako i one najmlađe posjetioce ovog eminentnog događaja. Naposlijetku, naša je škola ostavila poseban pečat na ovom događaju, izvedbom popularne pjesme Plavog orkestra u izvedbi našeg školskog benda “Treća sreća”.

Ostatak večeri smo proveli u društvu samo kvalitetne muzike i naših poznanika i prijatelja iz drugih škola. Iznimno smo ponosni na našu Muzičku sekciju koja nas je dostojno predstavila na ovogodišnjoj Matici hrvatskoj, kao i na profesoricu Aidu Kamenica koja ih je pripremala u proteklom periodu. Hvala na svim notama, divnim versima i pričama koje smo ispričali ove kišne oktobarske večeri!