Dan maternjeg jezika u Trećoj gimnaziji

I ove godine smo Međunarodni dan maternjeg jezika – 21. februar obilježili različitim aktivnostima.

Ovim povodom izradili smo brošuru „Jezik teče iz nas, kao i prema nama“ koja je izložena u holu škole i prezentirana učenicima. U brošuri su predstavljeni razvoj jezika kroz historiju, izvod iz pravopisnih pravila i pravopisne greške koje su uočavali učenici i prikupili. U prikupljanju materijala za izradu brošure učestvovali su učenici I1, I3, I4 i IV6, dizajn potpisuje Adna Hadžiselimović, uz pomoć Amine Huko i Emira Kurtanovića, slijedeći zamisao profesorice Dženane Nezirević.

Prof. Elmira Resić iz Instituta za jezik održala je predavanje o temi „Bosanski jezik od srednjovjekovlja do danas“ učenicima I2 u okviru manifestacije Dani Instituta za jezik 2019.

Također, u okviru pomenute manifestacije učenici I1, I4 i I6 prisustvovali su predavanju o temi „Književnost je domovina jezika“ u Multimedijalnom centru MAK, u pratnji profesorica Dženane Nezirević i Aide Burak. Profesorice iz Instituta za jezik Edina Vražalica i Sumeja Bičević govorile su o značaju maternjeg jezika, obilježavanju ovog datuma, razvoju jezika kroz historiju i lingvističkoj stilistici.

Međunarodni dan maternjeg jezika proglašen je 1999. kada je Generalna skupština UNESCO-a priznala ovaj praznik u znak sjećanja na studente koji su 21. februara 1952. ubijeni u današnjem Bangladešu na protestima organiziranim zato što njihov maternji jezik nije proglašen zvaničnim.

Gimnazijalci pokazuju svijest i brigu o maternjem jeziku, njegovom značaju, a kreativnošću doprinose obilježavanju ovog značajnog datuma.

Foto: Nura Džanko I6