Akcija sađenja sadnica u okviru projekta finansiranog od strane Federalnog ministarstva okoliša i turizma

U sklopu projekta ” Jačanje odgovornosti i svijesti učenika za racionalnu potrošnju i kvalitet pitke vode u osnovnim školama na području Kantona Sarajevo i Bosansko-Podrinjskog Kantona ” koji finansijski podržava Federalno ministarstvo okoliša i turizma, Udruženje za zaštitu prirode, rijeka i okoliša EKO PRO, u suradnji sa učenicima III Gimnazije Sarajevo sprovelo je akciju uređenja školskog dvorišta i sađenja sadnica.

III Gimnazija provodi niz aktivnosti u namjeri da sačuva ugled Ekološke škole pa je tako bilo i ovaj put. Šume su u Bosni i Hercegovini, uz vodu, najvažniji prirodni resurs. Od iznimne je važnosti od najmanjih nogu poučavati djecu o važnosti očuvanja ovog nacionalnog blaga.

Cilj ove aktivnosti je bio spoznati pravu vrijednost svakog stabla za okoliš, zajednicu i pojedinca, osvijestiti važnost razvijanja ekološke svijesti, ali i mogućnosti da svaki pojedinac pokrene makar i male promjene u svojoj okolini te tako brine za svoj okoliš. Pored navedenog projekat je imao za cilj jačati svijesti učenika za oblast zaštite okoliša s ciljem promoviranja pozitivnih ekoloških promjena.